Původně pohanské svátky, vzývání slunce a oslavy slunovratu se změnily s příchodem křesťanské víry. Když se křesťané svátky slunovratu nejprve snažili úplně zrušit, měli to opravdu dost marné, protože mezi lidmi byly tyto milované oslavy hluboce zakořeněné. Nevzdali to však úplně a využili tohoto pohanského období bujarých oslav a přetvořili je k obrazu svému. Narození Ježíše Krista a Vánoční svátky se velmi dobře ujaly a tak dále mohli šířit svou víru. Ve 4. století uznala Vánoce církev za církevní a staly se tak součástí všech křesťanských národů. Původní svíčky nahradily moderní LED světelné řetězy. Je to pohodlnější a mnohem bezpečnější.

Dnešní podoba vánoc

Vánoce jak je známe právě dnes, tedy podobné těm našim oslavám se začali slavit až v 16. století. Stejně tak dlouhou cestu si k nám hledala výzdoba a stromečky. Na každá vánoční stromek patří i krásné světelné vánoční řetězy v provedení LED. Ty ostatně dáváme i do oken, na balkony a zábradlí, ale i na střechy našich domů i do našich zahrad. Rádi si také zdobíme venkovní vánoční stromečky. Tradiční vánoční řetězy se dříve vyráběly z pytlíku od mouky, kde se právě k lepení využila mouka a voda. Vánoční stromeček zdobily především bramborové ozdoby, různé figurky nebo se brambory nakrájely jen na kostičky a provlékly se nití. Používaly se dřevěné ozdoby, skořápky oříšků, vosk, šišky, háčkované vánoční ozdoby a perník, který je oblíbený až dodnes.

Vánoční výzdoba bytu

Například přehlídka perníkových betlémů byla a je vždy úžasná. V řadě domácností dnes dominují LED světelné vánoční řetězy a vánoční výzdoba bytu je o dost jiná. Světelné řetězy s 30 až 600 diodami, klidně až 20 m dlouhé, v různých barvách a s možností propojení jsou velice oblíbené. K nejprodávanějším patří ještě stále světelné řetězy 5 m, 20 m a 30 m. Dnes vás čeká špičková technologie včetně časových spínačů. Vánoce bychom měli slavit nejen jako svátky plné jídla, či jako křesťanské svátky a oslavy narození Krista, ale hlavně jako vzácnou dobu, kdy se konečně společně sejde celá rodina a tráví spolu onen vytoužený čas klidu a pohody v okruhu svých nejbližších.