Jak a čím byste si měli svou ložnici vybavit, aby se vám v ní spalo příjemně? Na co je při nakupování nábytku potřeba dávat pozor a co do ložnice určitě nepatří? Povíme si to.

Co do ložnice nepatří a co je naopak důležité

Zásadním pravidlem je rozhodně: „Všeho s mírou“. Úložné prostory v podobě skříně sem přirozeně zaručeně patří. Ale ložnice na druhou stranu není skladiště, kam odkládáte všechny nepotřebné předměty, které se jinam nevejdou. Rozhodně se tady nemá vyskytovat nic, co souvisí s vaší prací. Jde o místo, které má být vyhrazeno pouze na odpočinek. Nemilosrdně byste měli za dveře ložnice tak vykázat nejen notebook, ale také televizi.

Hlavní pozornost je proto nutné věnovat tomu, co pro něj potřebujete primárně, tedy kvalitnímu lůžku. Nejvhodnější je koupě odděleného rámu postele a matrace. Té byste měli věnovat zvláštní pozornost. Nejlépe je si ji samozřejmě též předem přímo vyzkoušet, abyste dokázali posoudit optimální tuhost. Zapomínat byste neměli ani na kvalitní lůžkoviny.

Který další nábytek si pořídit a jak ladit barvy

Vedle postele svoje místo mají noční stolky, se zásuvkou nebo i bez ní, které by měly samozřejmě být i designově sladěné. A nezapomeňte si k lůžku pořídit rovněž adekvátní osvětlení. Máte-li k dispozici dostatečně velkou ložnici, skříně může doplnit ještě komoda. Zároveň si na ni lze vystavit drobnosti a dekorace a vytvořit si tak prostředí, v němž se budete cítit skutečně příjemně. Jestliže naopak potřebujete zařídit ložnici malou, zvažte pořízení vestavěných skříní, které pomohou efektivně využít doslova každý centimetr. Chytrým řešením nedostatku místa je rozhodně i postel s úložným prostorem.

Co se týče barev v ložnici, platí samozřejmě stále jednoduchá poučka o tom, že světlé tóny umí místnost „rozsvítit“, tudíž opticky zvětšit. Na druhou stranu ovšem mohou vyvolávat přílišný dojem, že je v ložnici světlo, tudíž nám poněkud bránit v usínání. Tmavé barvy vás naproti tomu mnohem lépe naladí na spánek, na druhou stranu s nimi celý prostor může působit poněkud smutně až tísnivě. Rada je proto jednoduchá: Vyváženě obě spektra nakombinujte.