Čalouněná pohovka
Čalouněná pohovka

S naším šikovným průvodcem v moři produktů neztroskotáte. Takže jak si vybrat sedací soupravu, abyste si následně nemuseli zoufat? Čtěte.

1. podle účelu

Ne, neděláme si z vás hned na úvod legraci. Víme, že sedací souprava je samozřejmě určena na sezení. Její rozkládací verze ovšem nahradí i lůžko. Přijela vám tchýně. A chce u vás strávit noc. S tím prvním bodem vám asi neporadíme. Druhou část vyřeší rozkládací pohovka. Poměrně dobrou zprávu máme ale i pro majitele malých bytů. Ušetříte prostor a na pohovce se zároveň vyspíte. O současných modelech jejich výrobci hrdě hlásají, že jsou vhodné i na každodenní spaní. Vaše bolavá záda by ovšem přece jen hlasovala pro kvalitní postel. Pokud ale berete pohovku spíše jako vyústění nouzové situace, s touto lehce improvizovanou možností na přespání budete patrně spokojeni.

2. podle materiálu

a) kůže

Pokud budete chtít pohovku v kůži, máme pro vás bohužel pro začátek špatnou zprávu. Nevýhoda je očividná: budete muset sáhnout opravdu hluboko do prasátka. Kůže může být také neprodyšná. Na kůži, tu vlastní, to pak pocítíte zejména v létě. A drápky vaší kočky na ní mohou zanechat nežádoucí podpis velmi snadno. Kůže je materiál poměrně rozmazlený, vyžadující údržbu.

Já koženou sedačku chci, líbí se mi. Přesvědčte mě. Můžeme. Majitelé dětí a domácích mazlíčků budou v jednom bodě přece jen potěšeni: skvrny nejrůznějšího původu se dají z kůže velmi snadno prostě otřít. Zvířecí chlupy, to je věčný boj. Gratulujeme, na jedné frontě jste ho s koženou sedačkou vyhráli. Alergiky zase potěší, že roztoči si budou muset najít jiné ubytování. Kůže je materiál nadčasový a (doslova) nestárnoucí. Při správné péči vám vydrží, takže kožená sedačka bude váš obývací pokoj zdobit léta. A časem na atraktivitě díky patině spíše získá.

b) umělá kůže

Eliminuje zásadní nevýhodu předešlého bodu. Její cena je znatelně uživatelsky přívětivější, takže váš rodinný rozpočet rozhodně nezruinuje na několik let dopředu. Je ovšem vykoupena nižší kvalitou materiálu, který má tendence pod vlivem zubu času popraskat.

c) látka

Nevýhoda náročnější údržby. Zejména vyskytují-li se doma děti, psi, kočky nebo nepořádné protějšky. I když je možné pořídit si i sedačku s potahem snadno snímatelným. Látkový potah je však nesporně příjemný na dotek a velmi pohodlný. Neodoláte-li tedy například pořízení sedačky z jemného mikroplyše, pochopitelně můžete situaci dodatečně vyřešit praktickým přehozem, který jednoduše v případě znečištění vyperete.

3. podle prostorových nároků

Majitelé garsoniéry si rozhodně nemusí lámat hlavu nad tím, kde si obstarat křídla pro pohyb v místnosti, kde dvě třetiny plochy zabírá pohovka. Na trhu jsou i praktické dvou nebo trojsedáky, či křesla. Dáte přednost velkorysé sedací soupravě tvarované do U nebo do L? Hrozí domácí hádky o to, kdo z vás noci v ložnici trávit nebude a odstěhuje se dobrovolně do obývacího pokoje. Relaxace na pohodlné a prostorné pohovce se zkrátka nebudete chtít vzdát.

Křivdili bychom ovšem tomuto kusu nábytku, kdybychom chtěli tvrdit, že místo pouze zabírá. Naopak jej šetří. Sedačka s úložným prostorem je zároveň elegantní způsob, jak se vypořádat s nadbytkem věcí, které je třeba někam uschovat.

4. podle kvality

Tento bod se sice neprojeví okamžitě, ale doporučujeme jej nepodcenit. Nejkvalitnější jsou sedačky, které mají kostru z oceli. Na trhu jsou však i levnější dřevěné nebo dřevotřískové. Výplň pak tvoří kvalitní molitan nebo molitan a pružinky. Levný molitan poznáte snadno, ovšem bohužel až ve chvíli, kdy sedačku nějakou dobu máte doma. Pohovka se prosedí.

5. podle vzhledu

Tady zmiňme jen obecný komentář ohledně barev. Světlé a teplé tóny působí na pohled příjemně a opticky zvětšují prostor. Ovšem konečný verdikt je ve vašich rukou. Pokud vás za srdce vezme sedačka vyvedená v pestré paletě všech barev duhy, radíme se opravdu netrápit všeobecnými doporučeními a užít si ji.

Až vás prudce trendy vzor náhodou omrzí, využijte zkrátka přehoz nebo potah zmíněný v předešlém bodě. Rychlý, snadný a efektní facelift vaší okoukané sedačky. Minimálně pokud nechcete hned využít služeb šikovného čalouníka.